Lyvia Bateman

Lyvia Bateman was one of the many Marlow athletes who went to Regionals this past week and was part of the Class 3A Regionals Champion at Plainview High School.

Over 50 area individuals placed well in their respective Track & Field Regional meets this past weekend as the Marlow teams swept the 3A Team titles and the Velma-Alma Girls took a regional title.

Of the individuals and teams who qualified, there were 22 overall winners in their regional events with the top three automatically qualifying. Depending on the finish, others qualified for highest mark after the top three finishes.

Miracle Harris, the lone representative from Central High, won the 200-meter dash and also qualified for the 100-meter dash race to represent the Lady Bronchos in the Class A State meet.

Destinee Wofford was one of the winners for Velma-Alma as she took home the regional title in the 200-meter dash with 27.68 seconds in the race.

Savanna Wainscott took home the title in the 400-meter run for the Lady Comets and three of their relay teams also took home the top prize.

Jakobi Bartling won the long jump event for the Lady Comets with the distance of 16-00.00 and Rylee McLain took home the pole vault win with a distance of 9-00.00.

Mackenna Rubrecht won the discus throw with a distance of 92-07 while MacKayla Womack took home the shot-put title with a distance of 31-05.00 to wrap up all the Velma-Alma winners.

Empire was the lone Stephens County representative at the 2A level with Jade Millan getting the lone win for the Lady Bulldogs by taking home the 400-meter run title with a time of 1:01.76.

She was one of five to qualify for the 2A state track meet. A full list of the qualifiers from Empire High School are printed below.

The Marlow Lady Outlaws saw more of the victories with Korie Kizarr winning the 1600-meter and 3200-meter races at the 3A Regional meet at Plainview.

Kendall Kizarr won the 100-hurdles while Kennedy Kizarr won the pole vault event and Morgan Lucas wrapped up the individual victories by winning the discus event.

Three of the Lady Outlaws’ relay teams won events to wrap up the Marlow winners while Comanche had three of their six state qualifiers win events.

Shayson Hodges won the shot-put with a distance of 37-00.50 and Jaylee Miller won the 800-meter run for the Lady Indians.

The other representative from Comanche to win was Noah Presgrove, who won the 300-meter hurdles with a time of 42.95 seconds.

These qualifiers will now head to their respective state track meets which will happen this week unless weather changes the schedule.

Comanche and Marlow’s state meet will take place Friday, May 7 at Catoosa, while Empire’s state meet will take place Saturday, May 8 at Ardmore. Velma-Alma and Central High’s state meet will take place Saturday, May 8 at Cherokee High School.

The full list of qualifiers are listed below.

Central High

Miracle Harris- 100 meter dash 13.91 seconds

Miracle Harris- 200 meter dash 27.52 seconds

Velma-Alma

Girls Regional Champions

Ashton Brown-100 meter dash 13.98 seconds

Ashton Brown- 200 meter dash 29.31 seconds

Ashton Brown-Pole Vault 6-00.00

Destinee Wofford- 200 meter dash 27.68 seconds

Savannah Stone- 200 meter dash 29.46 seconds

Gage Swisher- 200 meter dash boys 24.01 seconds

Savanna Wainscott- 400 meter run 1:02.20

Bella Driver 100 meter hurdles 16.19 seconds

Bella Driver 300 meter hurdles 52.91 seconds

Sammie Enole 100 meter hurdles 16.69 seconds

Sammie Enloe Pole Vault 8-00.00

Sammie Enloe Long Jump 14-00.00

Cayman Bucceri-3200 meter run 13:44.09

Girls 4x100 meter relay 52.63 seconds

Girls 4x200 meter relay 1:51.29

Boys 4x200 meter relay 1:39.13

Girls 4x400 4:25.33

Girls 4x800 11:02.57

Jakobi Bartling High Jump 4-08.00

Jakobi Bartling Long Jump 16-00.00

Rylee McLain Pole Vault 9-00.00

Mackenna Rubrecht Discus Throw 92-07

MacKayla Womack Discus Throw 92-03

MacKayla Womack Shot Put 31-05.00

Abby Smith Discus Throw 84-08

Cason Nix Boys Discus Throw 130-00

Aiden Southerland Boys Discus Throw 120-02

Rylee Branch Shot Put 29-09.00

Empire

Jade Millan 200 Meter Dash 27.15

Jade Millan 400 meter run 1:01.76

Jade Millan High Jump 4-10.00

Dani Kowalik 400 meter run 1:04.04

Dani Kowalik Long Jump 15-01.25

Chase Couch High Jump 5-06.00

Callie Macmahan Pole Vault 6-00.00

Jasmine Millan Shot Put 33-05.00

Marlow Girls and Boys  Champions

Korie Kizarr- 1600 meter and 3200 meter

Kailey Griggs 100 hurdles and 300 hurdles

Kyah Blundell 800 m and 1600 m

Kendall Kizarr 100 hurdles

Kennedy Kizarr Pole Vault

Ariana Gomez Pole Vault, 400 m

Morgan Lucas Discus, Shot

Morgan Warren Shot

Kentley Davis Discus

Lauren Misner Discus

4x100 relay

4x200 relay

4x800 relay

4x400 relay

Case Rich 400 meter run

Dayson Davis 110 meter hurdles

Luke Tolle 800 meter

Boys 4x100 relay

Boys 4x400 relay

Bys 4x800 relay

Jake Waller Pole Vault 12-06.00

Adlee Ellsworth Pole Vault 12-00.00

Case Rich Pole Vault-12.00.00

Gatlin Sandres long Jump 19-08.75

Carson Moore- Shot Put 49-09.00 

Comanche

Shayson Hodges- Shot Put and Discus

Kynli Morris- Long Jump

Jaylee Miller 800 meter run

Alayna Nichols- Shot Put

Noah Presgrove 110 and 300 Hurdles

Landon Ellis 800 meters and 1600 meters

 

 

 

Trending Video

Recommended for you