The Duncan Banner

April 28, 2013

V-A Comets dominate track Regionals

Evan Grice
The Duncan Banner

DUNCAN — On Saturday at the Class A Boys regional track meet in Luther, there was little doubt who the supreme team was.

The two-time defending state champion Velma-Alma Comets raced past the competition, winning the regional championship with a total of 201 points, leaps and bounds ahead of second place Weleetka with 66 points.

Perhaps the most dominant part of the performance was put on by the relay teams of the Comets.

The foursome of Austin Dennis, Checotah Lynn, Dallen Mercer, and Sarian Smith combined to with both the 400 and 800 meter relays with times of 43.90 and 1:32.13 respectively.

Smith, Mercer and Dennis were joined by Jaz Gayanich in the 1600 meter relay, which the Comets won with a time of 3:30.95.

In the 3200 meter relay, Gayanich teamed with Trey Guthrie, Shilo Womack, and Tanner Southerland to claim victory with a time of 8:48.28.

Lynn also showed off his speed in the 110 and 300 meter hurdles events, winning with blistering times of 14.26 and 39.80 respectively.

Robert Suttles claimed second in the 110 meter hurdles, with Andrew McGuire finishing in fourth.

Suttles and Shilo Womack also turned in second and third places finishes in the 300 meter hurdles event for the Comets.

In the 200 meter dash event, Ryan Enloe finished with a time of 28.64, earning him 23rd place overall.

Sarian Smith turned in a solid fourth place finish in the 400 meter dash event, registering a time of 53.77.

With the 800 meter run event, Jaz Gayanich and Tanner Southerland finished in second and third place overall, with times of 2:06.73 and 2:08.26.

Trey Guthrie took second place in the 1600 meter run, with a time of 4:59.41, with teammates Lucas Dearmond and Ty Hobbs finishing in fourth and seventh places respectively.

Hobbs would rebound with a third place finish in the 3200 meter run, with a time of 11:00.14.

V-A also performed well in the field events, with Suttles taking second place in the high jump event with a best of 5”8’. Gayanich finished in third place in the event, with Dallen Mercer claiming fifth place.

Austin Dennis finished first in the pole vault, with a best of 12”, with teammate David Bryant claiming second place overall with a clearance of 11”.

Suttles took fourth place overall in the long jump event, with a leap of 19”7’.

Zac Cable finished in fifth place during the discus throw event, with an attempt of 111”3’, while teammates Tyler Ray and Cory Rubrecht claimed eighth and 15th place respectively.

Meanwhile, the Waurika Eagles boys track team finished in 13th place overall, with several Eagles turning in quality performances.

Mason Wilkerson finished in 23rd place in the 400 meter dash event, with Mason Boyd claiming 14th place in the 800 meter run with a time of 2:24.25.

Boyd then claimed third in the 1600 meter run with a time of 5:00.69, before earning second place in the 3200 meter run with a time of 10:48.49.

Wilkerson finished in 12th place overall in the long jump event with an attempt of 16”1’.

Starting on Friday, the Class A State Track Championships will begin with the competition concluding on Saturday from Carl Albert High School in Midwest City.