The Duncan Banner

October 20, 2012

Marlow boys, girls take second at state cross country

Greg Crews
The Duncan Banner

SHAWNEE — The Marlow Outlaws didn’t add to the 16 state titles the cross country programs have racked up since 1985, but both the boys’ and girls’ squads had plenty to smile about Saturday as they left Shawnee.

Neither the Outlaws nor the Lady Outlaws could chase down Plainview, but both did well enough to earn 3A State runner-up finishes.

“It’s awesome. I knew we were going to be anywhere from second to sixth,” Marlow boys’ coach Bobby Wortham said. “I wasn’t sure how the other teams were going to do, but our guys really stepped up.”

Tony Aguilera posted his fastest time of the year, completing the 5K in 17:14 to place eighth out of 144 runners.

Chris Davis (17:25) finished 12th for Marlow, while Nathan Crowson was 13th (17:29). Justin Brown placed 41st (18:47), while Dean Howard was 58th (19:21), Logan Knox was 71st (19:59) and Nathan Fikes was 73rd (20:02).

“My one, two and three guys ran really well, and my No. 5 guy, Dean Howard, ran really well for what he has been doing,” Wortham said.

Sophomore Rylee Rich had the best finish of the day for the Marlow girls, crossing the finish line of the 2-mile course in 19 minutes, 28 seconds to claim fourth place. Bailey Talmadge was not far behind, earning eighth with a time of 12:37.

“(Rylee’s) placement surprised me a little more than her time,” Marlow girls coach Mikey Eaves said. “She beat a couple of Plainview girls she’s had trouble against this season.

“Bailey, she’s a gamer,” he added. “I knew she would step up and she did.”

All of the Lady Outlaws finished the course at Gordon Cooper Technology Center in the top 50 from the field of 105.

Jordan Keeler finished 12th (12:42), Tiarah Nunley was 21st (13:16), Maci Rich placed 24th (13:19), Makayla Ortega was 48th (13:59) and Jill Cowley was 49th (14:00).



VELMA-ALMA

The Velma-Alma boys earned 10th place in the Class 2A state meet, while the girls finished 12th.

Jose Torres was the top finisher for the Comets, crossing the line in 19:28 for 29th place, while Ty Hobbs was 41st (19:43) and Lucas DeArmand was 50th (20:00). Trey Guthrie was 55th (20:08), David Bryant was 95th (24:02), Sac Waldroup was 100th (24:44) and Jayden Harper was 102nd (25:07).

Caitlin Wright led the Lady Comets with a 27th-place finish (13:44), while Emily Combest was 48th (14:45), Sidney Lewis was 51st (14:50), Rebecca Humphreys was 76th (15:55), Sarah Sullivan was 84th (16:25) and Eme Lewis was 114th (25:00).



WAURIKA

Waurika had two runners compete individually at the state meet.

Daley Gay was the best area finisher in the 2A meet, finishing the 2-mile race in 13:36 and placing 24th.

On the boys’ side, Mason Boyd took 70th for the Eagles with a time of 20:42.